Промишлените сгради често съдържат сложни машини, опасни материали и високорискови процеси, което ги прави уязвими на пожарни инциденти. Регулярните одити помагат да се идентифицират потенциалните пожарни опасности, да се оцени ефективността на съществуващите мерки за пожарна безопасност и да се осигури съответствие с нормативните изисквания и стандартите.
Статистическите данни в Европа показват важността на тези одити. Например във Франция между 2008 г. и 2018 г. са докладвани около 5000 пожара годишно в промишлени сгради и складове, които са довели до значителни икономически загуби, екологични щети и загуба на човешки животи. Тези цифри подчертават изключителното значение на проактивните мерки за пожарна безопасност, включително редовните одити, за намаляване на рисковете и предотвратяване на опустошителни последици.
Експертите по пожарна безопасност трябва да гарантират, че правилното ниво на пожарна безопасност се поддържа през целия жизнен цикъл на промишлените обекти, като извършват редовни цялостни одити за пожарна безопасност.
Одитът обикновено включва следните основни стъпки:
СТЪПКА 1: Дефиниране на целите на клиента
Те могат да включват:
1. Одити за пълно съответствие с изискванията за пожарна безопасност, преглед на противопожарната стратегия на сградата и установяване дали всички аспекти съответстват на съответните разпоредби и стандарти. Това включва оценка на:
– Средства за евакуация (размер, разположение, брой и др.);
– Пожароустойчивост на конструкцията (степен на пожароустойчивост, цялостно поведение на конструкцията в случай на пожар)
– Обособяване на помещения (подразделения в сградата);
– Разпространение на пожарa (фасада и отстояние до границата на обекта, характеристики на покривното покритие);
– Осигуряване работата на службата по пожарна бежопасност и спасяване (осигуряване на достъп до пожар, средства за гасене на пожар и др.).
2. Преглед на специфични аспекти, например:
– Въздействието на промяната в промишления процес или проекта върху цялостната противопожарна стратегия;
– Преглед на системата за детекция и оповестяване при пожар.
Тези оценки са от жизненоважно значение за осигуряване на всеобхватни мерки за пожарна безопасност и ефективно намаляване на потенциалните рискове.
СТЪПКА 2: Преглед на документацията
Този процес има две основни цели: да се гарантира, че цялата необходима информация е актуална и достъпна, и да се идентифицират всички несъответствия. Необходимите документи могат да включват различни елементи, например информация за състоянието на сградата, доклади и договори за поддръжка на системите за пожарна безопасност, протоколи от посещения на противопожарни органи, доклад за противопожарна стратегия, вътрешни стандарти на собственика или стандарти и изисквания на застрахователя.
СТЪПКА 3: Посещение на място
По време на посещението на място в обекта се проверява точността на предоставената документация в сравнение с действителните условия на експлоатация. Целта е да се идентифицират и решат всички проблеми, които могат да възникнат.
СТЪПКА 4: Анализ на събраната информация
В резултат на предходните стъпки може да се анализират различните части на събраната информация, за да се потвърдят ключовите въпроси. В съвременната технологична среда одитът по пожарна безопасност трябва да прилага подход, основан на риска, който надхвърля обикновените изисквания на нормативната уредба, застрахователя или собственика. Това позволява на клиентите да търсят изключения в случаите, когато неспазването на изискванията не представлява риск за персонала, експлоатацията на сградата и т.н. или когато ситуацията попада извън обхвата на разпоредбите. Такива случаи се срещат често при въвеждането на нови технологии (литиево-йонни батерии, водородни енергийни източници, фотоволтаични панели и др.), при които нормативните промени могат да изостанат от оценката на свързаните с тях рискове.
Констатацията от одита обикновено се представя в табличен формат, като се обобщава основната информация, включваща основание за наблюдението (нормативна уредба, застраховател, препоръка и т.н.), местоположение, снимки, оценка на опасността (висока, средна или ниска), ако е необходимо и др. Провеждат се интервюта с клиентите, особено с отговорния персонал по безопасността, за да се потвърдят основните проблеми по отношение на пожарната безопасност и оперативните рискове и да се класифицират като незначителни, средни или високоприоритетни.
СТЪПКА 5: Предложение за отстраняване на нередности
За всяка идентифицирана нередност се препоръчват коригиращи действия, които могат да варират от провеждане на допълнителни проучвания до прилагане на промени в проекта или разработване на процедури за управление. Експертите по пожарна безопасност могат да си сътрудничат с вътрешни или външни оценители и специализирани компании, за да оценят разходите за предложените коригиращи мерки, в случй че клиентът го изисква. Също така могат да съдействат на клиента при валидиране на коригиращи мерки, предложени и покрити от други компании. Мерки за отстраняване на нередности могат да бъдат например противопожарни изпитвания (стандартизирани, ad hoc, на място), анализ на наличното време за евакуация спрямо необходимото (посредством моделиране на евакуацията и пожара), оценка на поведението на конструкцията при пожар, преглед на конструктивните детайли и подробна оценка на системите за детекция и сигнализация при пожар.
СТЪПКА 6: Подкрепа по време на изпълнение
След като бъдат избрани мерки за отстраняване на нередностите, експертите по пожарна безопасност осигуряват текуща подкрепа на клиента по време на етапа на изпълнение. Тази подкрепа включва отговаряне на запитвания от страна на изпълнителите, провеждане на проверки на място, за да се гарантира спазването на изискванията, присъствие по време на въвеждане в експлоатация и предоставяне на цялостни насоки по време на процеса на изпълнение.
СТЪПКА 7: Завършване на цикъла
Като се има предвид че промишлените обекти обикновено търпят редовни промени (например актуализиране на процеси, организационно преструктуриране), одитите по пожарна безопасност следва да се извършват периодично и след всички големи промени. Честотата на одитите зависи от фактори като размер на обекта, присъщ пожарен риск и проблеми, установени по време на първоначалния одит. След приключване на първоначалния одит експерът по пожарна безопасност може да подпомогне клиента при определянето на тази честота въз основа на познанията си за обекта и установените присъщи пожарни рискове.