Използването на системите с водна мъгла като съвременна устойчива технология в противопожарната индустрия бележи значителен ръст през последните две десетилетия. Системите с водна мъгла предлагат значителни предимства в сравнение с конвенционалните системи за противопожарна защита – използват по-малко вода от традиционните спринклерни системи, причиняват по-малко щети на материалните активи с висока стойност, а също така са икономически изгодна и екологична технология за пожарогасене. И все пак, когато става въпрос за пожарогасене с вода, първоначално се сещаме за традиционните спринклерни системи.
Спринклерната технологията е стабилна и надеждна, доказала е ефективността си в практиката повече от сто години. Традиционните спринклерни системи могат да осигурят защитата на цялата сграда, но те не осигуряват т.н. „триизмерна“ защита, каквато новата технология с водна мъгла предлага. Те са предназначени да контролират пожара, като защитават конструкцията на сградата и безопасността на хората. В случай на пожар, спринклерите реагират бавно, а генерираната вода е в значително количество. Значителният разход на вода – това е основният недостатък на спринклерната технология. Той води не само до ненужно изразходване на воден ресурс и сложна инфраструктура за водоснабдяване, но също така увеличава риска от повреда на имущество и оборудване дори повече от самия пожар. Спринклерната технология е отдавна стандартизирана и индустрията в тзи област забранява използването на по-малко вода. Това естествено води до развитие на технологията с водна мъгла като устойчива алтернатива с множество подобрени показатели за ефективност, безопасност, екологичност и приложимост.
КАКВО Е ВОДНА МЪГЛА?

Разпръскването на вода във вид на много капки с микроразмер образува водна мъгла с голям обем, а процесът се нарича атомизация на водата. Водната мъгла се определя с размер на капчките по-малък от един милиметър (1 мм). Съгласно международните стандарти, водната мъгла представлява атомизирана вода, в чийто обем 99% от водните капки са с размер по-малък от 1 мм (1000 микрона). Тази стойност е изчислена за минимално работно налягане и разстояние един метър от дюзите. Размерът на капчките е резултат от налягането на водата и вида на използваната дюза за разпръскване. Като цяло могат да бъдат определени три основни типа водна мъгла – с размери на капките от 10 до 200 микрона, от 200 до 350 микрона и над 350 микрона (Фиг.1).
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ТЕХНОЛОГИЯТА ЗА ПОЖАРОГАСЕНЕ С ВОДНА МЪГЛА?
Технологията за пожарогасене с водна мъгла е сравнително нова технология, разработена първоначално за приложения в морски плавателни съдове, където ниската консумацията на вода е съществено изискване към противопожарната система. Новата технология има много прилики с познатите спринклерни системи. И двете технологии използват вода като гасителен агент, тръбна мрежа за дистрибуция на водата, зонови вентили и разпръскващи дюзи, монтирани на таван или стена. За разлика обаче технологията с водна мъгла се основава на използването на много по-малко количество вода, съставена от много повече капки с много по-малки размери. Спринклерните системи произвеждат капки с диаметър 1 мм и повече, а системите за водна мъгла – 0,1 мм. Основна причина за това е разликата в работното налягане при двете технологии. Докато спринклерните системи обикновено работят при налягане до 12 бара, системите с водна мъгла работят в широк диапазон до 200 бара.
Защо размерът на капките има значение?
Колкото по-малки са капките, толкова по-висока е скоростта на пренос на топлина, от което следва по-бързо охлаждане и потушаване на огъня. От друга страна, колкото по-малка е капката, толкова по-бавно пада от тавана до пода, по-дълго време остава във въздуха и следователно има повече време за взаимодействие с топлината и дима от огъня. Това прави водната мъгла много ефективна при борбата с огъня. Системите с водна мъгла консумират до 90% по-малко вода в сравнение със спринклерните системи, благодарение на което щетите след гасене са минимални, а инфраструктурата за пренос и съхранение на вода като резервоари, помпи и тръби е значително облекчена.
КАК РАБОТИ ТЕХНОЛОГИЯТА ЗА ПОЖАРОГАСЕНЕ С ВОДНА МЪГЛА?
За да се обясни работата на системите с водна мъгла, необходимо е да се изясни как възникват пожарите. За да има горене, четири елемента трябва да съществуват едновременно: горим материал/ вещество, топлина, кислород и хим. реакция (Фиг.2).
Първите три елемента често са наричани „огнен триъгълник“. Добавянето на четвъртия елемент (химическата реакция) образува т.нар. „огнен тетраедър“. Премахването на който и да е от тези елементи ще доведе до гасене на огъня, а прекъсването или отслабването на един от тези елементи ще доведе до контрол или потискане на пожара. Водната мъгла отнема един или повече елементи от огнения тетраедър.

Как действа водната мъгла?
Водната мъгла „се справя“ с огъня чрез отнемане на топлината, изместване на кислорода и контролиране на източника на гориво. Ключът към ефективността на технологията с водна мъгла е дизайнът на дюзата заедно с установените критерии за налягане, необходими за създаване на мъгла от много малки водни капки. Малките капки поглъщат топлината по-бързо от големите капки поради по-голямото съотношение повърхност към маса. Водата във вид на мъгла от много малки капки, има по-голям обем и по голяма повърхност от същото количество вода, съставена от по-големи капки. В резултат се получава бързо поглъщане на топлина и бързо изпарение, което води до бързо охлаждане и изместване на кислорода.
Когато водните капки абсорбират достатъчно топлина, те се изпаряват бързо, създава се инертна среда с голям обем и това отнема кислорода от зоната на горене. Малките водни капки остават дълго във въздуха и запълват цялото пространство, в резултат на което въздухът, който поддържа огъня, се насища с тези капки продължително време, получава се изпарение и изтласкване на кислорода до момента, в който стане невъзможно повторно запалване. Водната мъгла също помага за предварително намокряне и блокиране на преноса на топлина към съседните горими материали/вещества, намалявайки по този начин риска от разпространие и разрастване на пожара.
Този „триизмерен“ гасителен ефект – охлаждане, отнемане на кислорода и блокиране преноса на топлина – определя високата гасителна ефективност и бързина на технологията с водна мъгла и изключителната ефикасност на системите, базирани на тази технология. Това означава, че водната мъгла може да се използва за борба с пожари, там където обикновената вода не би била най подходящият или най-ефективният агент.
Продължава в Част 2
Информация за контакт:
ТехИнфо
София, ул.Фредерик Жолио-Кюри 20
Моб.тел: +359 888 441 336
И-мейл: info@techinfo.bg
Уебсайт: www.techinfo.bg